Genellikle insanlar seyahat etmenin çok pahalı olduğunu öne sürüyorlar. Esasen yurtdışında yaptığın harcamalar, evindeki harcamalardan daha fazla değil.

İş, çocuk gibi durumlar seyahat etmeyi imkânsız kılabilir -ki bunlar bile istenildiğinde aşılabilecek durumlar- ama para onlardan biri değil. Evdeki tutarından daha fazla para harcamadan birçok ülkeyi gezebilirsin. Eğer seyahatteyken esnek olabiliyorsan parasız veya ucuz seyahat etmenin yolları tam sana göre olabilir.

Daha fazla oku: Seyahat ederken parasız ve ucuz konaklamanın yolları

Yurtdışında parasız kalabileceğin birçok yer bulabilirsin. Workaway gibi siteler üzerinden kişi ve oluşumlar, çeşitli yardım karşılığında kalacak yer ve/veya gıda veriyorlar. Hosteller, çiftlikler, dükkânlar, okullar, STK’lar, hayvan barınakları gibi birçok yer bu tarz oluşumlar üzerinden ilanlar açıyor.

Bunun yanında WWOOF üzerinden ekolojik çiftliklere başvurabilirsiniz. Bu çiftliklerde alternatif yaşamı deneyimlerken hem konaklayabilir hem de karnınızı doyurabilirsiniz.

Daha fazla oku: Seyahat ederken parasız ve ucuz karın doyurmanın yolları

Parasız ve ucuz seyahat etmenin yolları
Fotoğraf: Vincent Guth/Unsplash

Dünyada en çok kullanılan bir diğer yöntem de Couchsurfing! Birçok insan yeni insanlarla ve kültürlerle tanışmak için evindeki bir odada veya kanepede gezginleri misafir ediyor. Yeni insanlarla tanışmak gerçekten ideal bir yol. Eğer çadırınız yanınızdaysa ücretsiz kamp yapabileceğiniz birçok alan da bulabilirsiniz.

Her ne kadar Türkiye’deki ilanlar uçuk fiyatta da olsa Airbnb yurtdışında ucuz daire kiralama siteleri arasında. Elbette diğer ülkelerde de en ucuzundan en pahalısına kadar değişen ücret skalası mevcut. Nasıl olursa olsun göz atmakta fayda. Belki uygun fiyata güzel bir daire denk getirebilirsiniz. Neden olmasın!

Daha fazla oku: Seyahat ederken parasız ve ucuz WiFi bulmanın yolları

Karnını doyurmak için turistik olanları değil yerel restoranları tercih edersen daha ucuza kurtarabilirsin. Yerel halka sorarak uygun yerler hakkında birkaç öneri alabilirsin. Marketten alışveriş yaptığında ise evine normalde aldığından daha fazlasına aç gözlülük yapma.

Bu gibi örnekler çoğaltılabilir, yeni yollar bulunabilir. “Daha fazla oku” karşısında önerilen linklere tıklayarak alt başlıklardaki detaylı önerileri incelemeyi ve deneyimlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Tüm bunlara rağmen ben lüks otelde kalmak, pahalı lokantalarda karnımı doyurmak istiyorum diyorsan o zaman belki de parasız ve ucuza seyahat etmek sana göre değildir.

Şimdiden keyifli yolculuklar!