Üç yıldır yayın yapan ve seyahat platformları arasında yer alan Rota Sensin ekibinden Güneş Çelebi ile kuruluş hikâyesini, gelecek hedeflerini konuştuk. Düzenledikleri yarışmalarla dikkatleri çekiyorlar. Oluşumu takip etmeyi unutmayın çünkü yılbaşı için de yarışma düzenleyecekler.

Güneş biraz kendinden bize bahseder misin?

İzmir’de doğdum, İzmir’de büyüdüm. Genel olarak İzmir’i, insanlarını seviyorum. Bu yüzden İzmir dışında bir yerde yaşamak hiç istemedim. Hayatımı da hep İzmir’e göre kurguladım. I love İzmir! Yaşar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunuyum. Lise hayatımdan bu yana sürekli bir şeyler kurma peşindeyim, kendimce birçok girişimde bulundum, girişimlerin başarılı/başarısız olmasını hiç önemsemedim. Yenilikleri hep seviyorum, sürekli kendimi geliştiriyorum, her şeyin en iyisini yapmaya çalışıyorum.

Hayatım boyunca yeni yerler keşfetmeyi, gezmeyi ve yeni insanlar tanımayı çok sevmişimdir. Şu anda özel bir şirkette Planlama Mühendisi olarak çalışmaktayım. Ayrıca işten arta kalan zamanda, kendime vakit ayırmaya çalışıyorum. Bloglarıma yazıyorum, geziyorum… Başak burcuyum. Her şeye genelde pozitif yönüyle bakmaya çalışan, gülmeyi çok seven birisiyimdir. Hayatın her anının tadını çıkarmaya bakarım. Kısaca kendimi, hayatını dolu dolu anlık yaşayıp, ileriye dönük planlar yapmadan da duramayan, çok gezen çok tozan, biraz da yazan çizen, ucundan web tasarımcısı, dijital medya ve pazarlama konularında kendini geliştirmiş aynı zamanda endüstri mühendisi, girişimci ruha sahip kişi olarak özetleyebilirim.

Rota Sensin’in hikâyesi nedir? Nasıl ortaya çıktı?

Rota Sensin hikâyesi, aslında Fransa seyahatimde aklıma geldi. Fransa’da nereleri gezmeliyim, ne yemeliyim diye Google üzerinden araştırma yaparken, karşıma bir yabancı platform çıktı. Bu platformda, gezginler yazılarını paylaşıyor, insanlara gittiği yerler hakkında bilgi veriyordu. Kendi kendime, bende böyle bir platform oluşturmalıyım ve gezginleri bir araya toplamalıyım dedim. İnsanların, kendi gezdiği yerleri kelimelere dökerek, bunları başka kişilerle paylaşarak mutlu olacağını düşündüm ve Rota Sensin’i kurdum. Yaklaşık 3 senedir de aktif olarak, hiçbir kâr amacı gütmeden, “Biz Gezeriz Rota Sensin” sloganıyla faaliyet gösteren gezi blogudur, Rota Sensin.

“Belki gezgin kafe oluruz”
Güneş Çelebi, Rota Sensin

Gelecek hedefleriniz neler? Planladığınız projeleriniz var mı?

Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum, bunu insanlarla paylaşmayı, onlara yol göstermeyi hedefledim. Bu hedef doğrultusunda kurdum Rota Sensin’i. Birçok gezgin yazarları bir arada toplamak istiyorum. Herkes gezdiği yerleri paylaşsın Rota Sensin üzerinden, herkese ulaşabilsin. Sonuçta internetin nimetlerinden biri de bu.

Blogumuzun amacı insanlarla hayatın ince, güzel detaylarını paylaşmak. Unutmayalım, hayat bekletilmeye gelmez. Her anı zevk alarak yaşayın. Bol bol gezin, seyahat edin ve eğlenin… İleride belki Rota Sensin’i şirketleştirip, bir seyahat acentesi olarak devreye sokmak veya bir gezgin kafe olarak sürdürülebilirliğini sağlamak hedeflerimin arasında. Tabii hayat bize ne gösterir bilemeyiz.

Kaç kişilik bir ekipsiniz ve Rota Sensin olarak neler yapıyorsunuz?

Aslında tüm gezginler bizim ekibimizin içindedir. Çünkü gezgin yazarların hepsi bize katılabilir kapımız tüm gezginlere açık. Site üzerinden ise ben dahil 10 kişilik yazar ekibimiz var. Rota Sensin olarak, çeşitli ödüllü yarışmalar, gezgin buluşmaları, sektörel olarak anket çalışmaları ve seyahat planlaması hizmetimiz mevcut. Planlama için teklif formu linkine göz atabilirsiniz.

Aynı zamanda yarışmalar düzenliyorsunuz. Konseptiniz hakkında bilgi verir misin? Ne sıklıkta oluyor? Merak edenler nerelerden takip edebilir?

Çeşitli ödüllü yarışmalarımız var. Bunları genelde yılbaşılarında ve yaz dönemine girmeden önce yapıyoruz. Mesela; bu yılbaşı için bir yarışmamız var planlıyoruz, yakında açıklayacağız. Buradan takip edebilirsiniz.

Yazar alımı da yapıyorsunuz. İsteyenler nasıl bir yol izlemeli? Şartlarınız neler?

Evet, yazar alımlarımız vardır. Tüm gezmeyi ve yazmayı seven herkese kapımız açık. Yazılarımız belli bir formatı var o formata uyduktan sonra belli bir şartımız yok. Herkes katılabilir Rota Sensin ekibine. Genelde sitemiz ve sosyal medya hesaplarımızdan duyuruyoruz alımlarımız olduğunda, veya Instagram üzerinden de yakalıyoruz bazı yazarlarımızı.

Son olarak söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Teşekkür etmek en güzeli olur sanırım. Herkese bol gezmeler. Hayatı bekletmeyin…

Sosyal medya hesapları:

facebook.com/rotasensin
twitter.com/rotasensin
instagram.com/rotasensin