Son verilere göre, Brezilya’daki Amazon yağmur ormanları endişe verici bir oranda azalıyor. Rakamlar ormansızlaştırmanın son birkaç yılda arttığını göstermekle birlikte yeni Devlet başkanı Jair Bolsonaro’nun yönetimi altında bu durumun daha da kötüye gittiğini gösteriyor. Profesör Philip Fearnside da Amazon’daki ormansızlaştırma oranının son raddede olduğunu vurguladı.

Uzmanlar, bu hızlı ormansızlaştırmanın, ormanların ekosistemin hayati bir parçası olması nedeniyle tüm yağmur ormanlarının dengesini bozacağını belirterek uyarıda bulundu.

Brezilya’daki Ulusal Amazon Araştırma Araştırma Enstitüsü’nde profesör olan Philip Fearnside, şu anki durumu “son radde” olarak nitelendirdi.

Ülke yönetimini aşırı sağcı yeni Devlet Başkanın devralması- ve hükûmetin yasadışı tomruk, çiftçilik ve madencilikle mücadele çabalarını azaltmasında beri Brezilya’daki Amazon yağmur ormanlarının tahribatı hızla arttı.

Fearnside Guardian’da belirttiğine göre; “Kaygılarımızı tekrarlamaya devam etmek çok önemli. İşlerin raydan çıkmasına çokta uzun bir zaman kalmadı. Tam olarak ne zaman bilmiyoruz, ancak çok yakında işlerin dahada sarpa saracağını biliyoruz. Bu da demek oluyor ki çok geç olmadan hemen bir şeyler yapmamız gerekiyor. Ama ne yazık ki, şu an hiçbir çaba harcanmıyor. Hatta bir sorun olduğunu bile inkar eden insanlar var.’

Rakamlar, Başkan Bolsonaro’nun yalan söylemekle suçladığı Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nden (INPE) geliyor. Bolsonaro, bilim ve teknoloji bakanlığının sayıları kontrol etmesi gerektiğini ve kamuya açılmadan önce bunları kendisine göstermesi gerektiğini söyledi, böylelikle “hazırlıksız” yakalanamaycaklardı.

Başkan Bolsonaro iktidara geldiğinde Brezilya’daki yağmur ormanları zaten tehlike altındaydı. Bölge de 2006 ve 2012 yılları arasında yağmur ormanlarında yüzde 80’lik bir azalma görüldü. 2018’de ormansızlaştırma seviyeleri, yalnızca o yıl yüzde 13 artışla on yıldaki en yüksek seviyeye çıktı.

Araştırmacılar 2019’da bu durumun daha da kötüye gitmesini ön görüyorlar. İşte Amazon’un ormansızlaştırılmasının Brezilya’da geldiği nokta budur. Onlarca yıldır yağmur ormanlarını korumak, ülkenin çevre politikasının kalbinde yer aldı. Aşırı sağcı Başkan Jair Bolsonaro ise 7 aylık görev süresi içinde bunun seyrini büyük ölçüde değiştirdi.

Ormansızlaştırma oranlarını izleyen bir devlet kurumunun verilerine göre Jair Bolsonaro Ocak ayında Başkan olduğundan beri, Amazon ormanlarının Brezilya kısmı 1.330 kilometrekareden fazla bir orman örtüsünü kaybetti. Geçen ay, Haziran 2018’e göre yüzde 80 daha fazla orman kaybedildi.

Çevre gruplarının koalisyonu tarafından oluşturulan bir STK olan İklim Gözlemevi’nin yürütme sekreteri olan Carlos Rittl, yeni Başkanının politikalarına dikkat çekti.

“Ne yazık ki, çok saçma ama bu hiç kimse için bir sürpriz olmamalı ki Başkan Jair Bolsonaro ve Bakan Ricardo Salles sosyo-çevresel politikalarımızı yürürlükten kaldırıyor” dedi.

Rittl, yeni liderin çevre koruma uygulamalarını durdurduğunu ve ağaç kesme şirketlerinin yağmur ormanlarını ceza verilmeksizin ormanlaştırmasına izin verdiğini söyledi.

Bu ay, Amazon kabilesinin bir lideri, bölgenin altın madencileri tarafından işgal edilmesinden hemen önce şüpheli bir şekilde öldürüldü.

Brezilya: Amazon’daki yerli halk şiddet riski altında. “Brezilya’nın aşırı sağcı başkanının açıkça cesaretlendirmesiyle madenciler ve oduncular- yerli bölgelere giderek daha arsız ve meydan okuyan saldırılar yapıyor”

Brezilya hükûmetinin kanunları da, daha sık büyüyen bu tür saldırıları teşvik etmekle suçlandı.

Kaynak: Truth Theory