Psikedelik kültür ile birazcık içli dışlı olanların ilk duyacağı isimler tahmin edersiniz ki Albet Hoffman, Alexander Shulgin, Timothy Leary, Ken Kesey gibi karakterler olacaktır. Peki, aralarında hiç mi kadın yok diye sorabilirsiniz. Var tabii. Aslında tüm isimler bütünün bir parçası ve bu parçaları da bilmek gerekiyor. Hepsi çok değerli işlere imza atmış; gerçek bir farkındalık ve değişimin umudu olmuşlar. İşte karşınızda psikedelik kültürün pek de bilinmeyen isimleri ama bilinmesi gerekenleri…

Psikedelik kültürün bu beş kadın ismi, nasıl çalıştıklarına dair öncü teoriler geliştirmekten herkes için adil erişimi savunmaya kadar birçok alanda önemli rol oynadılar. Bakalım, bu isimler kimlermiş?

Ann Shulgin

Ann Shulgin

1931’de doğan Ann Shulgin, psikedelik hareketin maderşahi olarak görülüyor. MDMA, 1985’te Çizelge 1 Maddesi ve 1995’te 2C-B olarak sınıflandırılmadan önce Shulgin, Jung psikolojisindeki uzmanlığını kullanarak Körfez Bölgesi’ndeki birçok kişiye, bu maddelerle psikedelik destekli terapi sağladı. Yeni psikedelik bileşikleri icat etme ve bunları kendi üzerinde test etme, 2C-B dahil olmak üzere 230’un üzerindeki yeni psikoaktif bileşiği sentezleme lisansına sahip olan ünlü kimyager Alexander “Sasha” Shulgin’in de eşiydi. Birlikte, PIHKAL: A Chemical Love Story ve Tihkal: The Continuation isimli iki tane psikedelik konulu kitap yazdılar. Ann Shulgin Transform Press’in de kurucusudur. Psikedelik konular üzerine yazmaya ve konuşmaya devam ediyor.

Bonus: Sasha Shulgin’in hayatını anlatan, Ann ile de röportajlar içeren bu belgeseli izleyin.

Monnica Williams

Monnica Williams

Monica Williams, psikedelik destekli terapinin azınlıklara erişimini genişletmeye kendini adamış bir klinik psikologu, araştırmacı ve profesördür. MDMA destekli terapi eğitimi aldı ve Psikedelik Araştırmalar Derneği’nde (MAPS), TSSB çalışmaları üzerine çalıştı. Irk temelli travma uzmanı olan Williams, MDMA destekli tedavinin azınlık topluluklarını kapsaması için MAPS ile birlikte çalışıyor. Aynı zamanda Connecticut’taki Davranışsal Sağlık Kliniği Klinik Direktörü ve entheojenik gelenekler ile mevcut psikedelik bilim arasında köprü görevi gören, bir yayın ve kuruluş olan Psikedelik Bitki İlaçları Enstitüsü Yardımcı Direktörü’dür.

Rosalind “Ros” Watts

Rosalind “Ros” Watts

Rosalind Watss, depresyon konusunda psilosibin ile çığır açan denemeler yapan Imperial College London’ın klinik başıdır. Imperial’deki çalışmalarında birçok psilosibin destekli terapi seansına rehberlik etti. Bu deneyimleri sayesinde, öznel psiloibin deneyimi ve deneyim sonrası değişikliklerin psikolojik mekanizmaları hakkında birçok önemi bilimsel makale yazdı. “Psilosibinin insanları kendileriyle, başkalarıyla ve dünyayla bağ kurabilmesi” ile “insanların zor duygulardan ‘kaçınmasından kabulüne’ geçmesine yardımcı olması” gibi konularda araştırmalar yaptı. Watts, bu çalışmalarına dayanarak, psikedelik terapistlere depresif bir popülasyonla nasıl çalışacağına dair bir çerçeve sağlamak için ACE Modelini (Accept, Connect, Embody) geliştirdi.

Bia Labate

Bia Labate

Bia Labate, psikoaktif maddelere, madde politikalarına, şamanizme ve dine odaklanan Brezilyalı bir antropolog. Chacruna’daki yönetici pozisyonu ile psikedelik hareket macerası başladı. Birçok etkinlik organize etti ve bu etkinliklerde çeşitli konuşmalar yaptı. Labate, MAPS’ta Halk Eğitim ve Kültür Uzmanı, California Integral Araştırmaları Enstitüsü’nde (CIIS) yardımcı profesör, Meksika Guadalajara Üniversitesi’nde misafir profesör olarak çalışmalarına devam ediyor. 20’den fazla kitap ve hakemli birçok makalenin de yazarıdır.

Natalie Ginsberg

Natalie Ginsberg

Natalie Lyla Ginsber, MAPS’ın Politika ve Savunuculuk Direktörü’dür. Kenevir ve psikedelik araştırmalar ve politika değişiklikleri için lobiler yapıyor. Psikedelik topluklar oluşturmaya ve organize etmeye, bu konuları sosyal değişimin önüne itmeye kendini adamış. Ginsberg başlangıçta, New York’un düşük gelirli mahallerinde sosyal hizmet uzmanı olarak çalışıyordu. Bu deneyimlerinin arından savunuculuk çalışmalarına katıldı. 2014 yılında MAPS’a katılmadan önce, Madde Politikaları İttifakı’nda görev aldı. Irkçı madde tutuklamalarını sona erdirmek için New York eyaletine tıbbi kenevirin getirilmesine yardımcı oldu. Şimdi, MAPS ve Imperial College London ile koordineli olarak, bu maddelerin kuşaklar arası travmayı iyileştirme ve topluluk oluşturma potansiyelinden esinlenerek, İsrailliler ve Filistinliler arasında psikedelik barış inşa stratejisi geliştiriyor.

Kaynak: Double Blind Mag
Başlık Fotoğrafı: David Clode/Unsplash