Si-o-se Pol… Ne kadar şirin bir ismi var. İsfahan’da tarihi yerler turuna çıktığınızda birçok lokasyonun birbirine yakın olduğunu göreceksiniz (elbette uzakta konumlanmış noktalar da var çünkü İsfahan komple tarihi bir yer). Yürüme mesafesindeki yapıları ziyaret ederken zaten bu köprü üzerinden geçeceksiniz.

Si-o-se Pol ya da diğer ismi ile Allahverdi Khan Köprüsü, Zayende Nehri (Zāyandé-Rūd / Zāyanderūd) üzerine inşa edilmiş. Gezinizin bu noktasında kendinize biraz mola verebilirsiniz. Ayakları havalandırmak ve biraz karın doyurmak için iyi bir lokasyon. Her şey bu kadar mükemmelken ne yazık ki nehir tamamen kurumuş. Bir nehrin ortasına yürümek insanda garip duygulara yol açıyor, pek hoş değil açıkçası. Ölüme misafir olmak gibi…

Kafes içinde namaz kılmak…

Olmayan nehir kıyısı boyunca yürürken ilginç heykellerle de karşılaşabilirsiniz. Benim için bir diğer değişik durum da, kafes için de namaz kılan insanlardı. İbadetlerin rahat yapılabilmesi için açık alanlara kafes koymuşlar.

Si-o-se Pol, İsfahan’daki 11 köprüden biri ve Zāyandé-Rūd Nehri üzerindeki en uzun köprü. 1599 ile 1602 yılları arasında inşa edilmiş bu yapı, Farsçada 33 Gözlü Köprü anlamına geliyor. Burası aynı zamanda Safevi köprü örneklerinin en bilinenlerinden biri. Türkçe içerikli birçok metinde “Si-o-se Pol Köprüsü” diye yazmışlar. “Pol” köprü demek zaten, bunu da ek bilgi olarak vereyim.

Umarım bir gün nehir yine can bulur. Ne olursa olsun yine buranın şifalı enerjisinin tadını çıkartın.