Dünyada vegan bir yaşama ilginin arttığı su geçirmez bir gerçek artık. Herkesin bu konuya bakışı farklı olabiliyor tabii. Vegan yaşama geçenler, hayvan sömürüsüne karşı duruşları ile temelde birleşiyorlar. Tabii ilgi ve talep de artınca, şirketler de o yönde yeni çalışmalar yapmaya başlıyor. Yine de, alternatif ürünlerin olması, bir şeylere adım atmak için kolaylaştırıcı olabiliyor. Bir alternatif ürün de Hollanda’dan geliyor. Et endüstrisinin önde gelen ismi Vion, sığır işletme tesislerinden birini özel bir vegan et fabrikasına dönüştürüyor.

2017 yılında inşa edilen ve 2 bin 500 inek kapasitesine sahip Leeuwarden’deki bu tesis, ismini ME-AT olarak belirledikleri ete alternatif bitki bazlı bir ürün üretimine dönüşüyor. 2020 yılında piyasaya sürülecek bu ürün yelpazesi şu anda beş farklı kalitede vegan et ürününü içeriyor.

Daha fazla oku: Bugün vegan olmak için 7 önemli neden

Bu yeni seri ve tesis, Vion’un bitki bazlı gıda için daha fazla tüketici talebini karşılamasına yardımcı olmayı hedefliyor. Okuduklarıma göre; Avrupa genelinde flexitarian (1) popülerliği başlamış. Haftanın en az 3 günü et yemeyen yarı vejetaryen olarak geçiyor. Sainsbury’nin 2019’un başında yaptığı bir araştırmaya göre de İngilizlerin yüzde 91’i flexitarian olarak nitelendiriliyor.

Vion’a göre İtalya, Fransa, Hollanda ve Almanya da ete alteratif bitki bazlı gıda ürünleri için pazarlarını büyütüyor.

Vion globalde yalnız değil. Tüm dünyadan et şirketleri vegan protein ürünlerine doğru genişlemeye başlıyor. Hollanda merkezli bir et işleme şirketi olan Bolscher, kendi markası ile vegan ve vejetaryen ürünlerini de piyasaya sürüyor. Şirketin sahibi Roy Bolscher, yalnızca ette bir gelecek görmediğini belirtiyor: “Aynı temele devam etmek artık bir seçenek değil. Yiyecekler her zaman bir hayvandan olması gerekmediğini şimdi biliyoruz.”

(1) Veganlık hayvan sömürüsünü karşı bir duruş sergilemektir. Gıdadan hayatınızda kullandığınız her eşyaya kadar, kısacası her şeyde hayvansal ürün içerip içermediğine dikkat etmektir. Eğer hayvan sömürüsünden rahatsız olduğunuz ve bunun bir parçası olmak istemediğiniz için hayatınızda bir şeyleri değiştirmek istiyorsanız doğrudan veganlık araştırmanızı ve buna adım atmanızı öneririm. Vejetaryen veya flexitarian ile de ne yazık ki sömürüye katkı sağlamaya devam ediyoruz. Gerçekten istediğinizde aslında zor olmadığını göreceksiniz.
(2) Vegan olunca vegan ürün satın almak zorunda değilsiniz. Kendi vegan ürün denemelerinizi evde yapabilirsiniz.

Kaynak: Live Kindly