Son birkaç senedir artan psychedelic kültür ile birlikte etrafta daha fazla psychedelic sanat çalışmalarını görmeye başladık.

Psychedelic Art Gallery, psychedelic kültürün sadece müzikten ibaret olmadığını, sergilediği sanat eserleri ile bunun çok daha ötesinde bir yaşam biçimi ve kültür olduğunu da gösterdi.

Daha önce İzmir ve İstanbul’da kapalı mekanlarda sergiler yapan Psychedelic Art Gallery ekibi, Neon Festivali işbirliği ile açık alanda, Türkiye’de ilk defa psychedelic bir festivalde eserleri sanatseverlerle buluşturdu. Kristal Güngörün, Ceren Fındıki, İlayda Kular gibi sanatçıların arasında bu sergide yer aldı. Psychedelic Art Gallery ekibine ulaşmak isterseniz Facebook veya internet sayfalarından iletişime geçebilirsiniz.

Yunanca psyche (ruh) ve delos (dışavurmak) kelimelerinden türeyen psychedelic; müzikten sanata, yaşam biçiminden felsefeye kadar birçok alanda etkisini çok uzun dönemdir gösteriyor. 1960’ların karşı kültür oluşumları içinde yer edinmiş psychedelic sanat da bunun parçalarından biri. O dönemlerde, psychedelik rock müziği konser posterleri, albüm kapakları, duvar resimleri gibi alanlarda kendini gösteriyordu.

Psychedelic deneyimlerle zihnin önceden bilinmeyen yönleri keşfediliyor. Zihnin iç dünyasını betimlemeye yönelik bütün sanatsal çabalar psychedelic kabul edilir (1). 1960’larda yapılan psychedelic sanat ile aynı zamanda dönemin politik, toplumsal ve ruhani duyarlılıkları da yansıtılıyordu.

“Gerçek bir yaşam istedim”

Psychedelic Art Gallery ekibi dışında çeşitli tasarım çözümleri sunan UB LAV ekibinden Mike Shnsho ve Suzan Qawas, Neon Festivali hazırlıkları boyunca birçok işin parçası oldular. Mike’ın Türkiye’ye ilk gelişi değil ama şimdi altı aydır burada. Belirli bir süre daha kaldıktan sonra dünyanın başka yerlerine doğru yolculuğuna devam edecek. O seyahate devam ettikçe, UB LAV da onun birlikte tüm dünyada tasarım hizmeti yapmaya devam edecek.

Suzy de Türkiye’ye daha önce gelmiş ve UB LAB ekibi ile festivallerde çalışmaya başlamış. Suzy, UB LAB’ın insanları, dekoru ve partinin ruhunu önemsediğini; yaratıcı sanatçı takımı ile etkili ve sevgi dolu işler yaptıklarını söylüyor.

Psychedelic Art Gallery, Neon Festival
Mike ve Suzan

Ayata, Freak in Love, Tree of Life gibi diğer psychedelic partiler de çalıştıklarını Mike ifade ederken; Suzzy de “Topluluğun bir parçası olarak buna katkı sağlıyoruz bu şekilde. İki sene boyunca bir ofis içinde çalışıyordum. 2010’dan sonra gerçek bir yaşam istedim. ‘Günaydın’ diyebileceğim insanlarla yaşamak istedim. Biz bunu yaratmaya çalışıyoruz” diye ekliyor.

İkisi de festival bağımlısı! Ama sadece partilemek manasında değil; psychedelic festivali festival yapan tüm parçaları çok seviyorlar: Sanat, arkadaşlık, müzik, aile olmak, komün yaşam…

Aşağıdaki fotoğrafları, Ethem Onur Parlar‘a aittir.

Festival başlamadan önce alana vardığımız için az da olsa Art Gallery ekibine yardım etmeye çalıştık. Kendi adıma çok yaratıcı şeyler çıkaramasam da fikirler şahaneydi. Sizler bile el yapımı bu abajurları deneeyebilirsiniz. Tel, makas, bez (likra) ve çeşitli ipler ile hayal gücünüzü zorlayabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğraflar Yeşim Özbirinci’ye aittir.

(1) http://www.solakkedi.com/gorsel%20sanatlar/psychedelic/001.html
15 Ağustos 2015, Gaia Dergi