Kıbrıs’ın başarılı prodüktörü DigitalX, darkpsy sound’u ile headliner olarak Karia Psytrance Gathering 2019 etkinliğinde yer alacak. Büyük buluşma öncesinde, 16 Şubat’ta gerçekleşecek Karia Gathering in Valentines – İzmir Teaser etkinliğinde de live setini dinleyebileceğiz. Yaklaşan yeni çalışmaların haberini veren DigitalX, Karia’da çalacağı için şimdiden heyecanlı!

Bize kendinden bahseder misin?

Adım Alexis Manis. DigitalX müzik projemle Kıbrıs’ın Avrupa tarafından geliyorum. 38 yaşındayım ve hayatım boyunca müzisyen oldum. 2006’dan beri psychedelic trance müziğini üretiyorum. Dünyanın birçok yerinde gerçekleşen outdoor, indoor yerel ve uluslararası yaz-kış festival ve partilerinde sahne aldım. Ayrıca Kıbrıs’ta büyük bir prodüksiyon şirketinde, filmler için ses tasarımını ve mixing’i içeren ses sonrası prodüksiyon yöneticisi olarak çalışıyorum. Yani zamanımın çoğu stüdyoda geçiyor.

Şu anda da dördüncü solo albümümü hazırlıyorum. Lycantrop Records, Triplag Music, Voodoo Hoodoo Records beni destekleyen label’lar.

İki sene üst üste en iyi psy-trance DJ’liği

Müzik maceran nasıl başladı? DigitalX’in hikâyesini anlatır mısın?

Bir müzik yapımcısı olarak profesyonel kariyerime 2004 yılında Londra’da bulunan SAE’den ve Thames Valley Üniversitesi’nden mezun olunca başladım. Elektronik müzik prodüksiyonu eğitimi aldım. Kıbrıs’a döndükten sonra iki yıl boyunca peş peşe (2005-6) en iyi psy-trance DJ’i seçildim. 2004’ten beri de solo darkpsy projem olan DigitalX altında çalışıyorum ve 2009 yazında Pascal a.k.a Kerberos ile VOC (Victims of Coincidence) isminde ortak bir albüm çıkardık.

DigitalX: "Psy-trance beni hayatta ve enerjik tutuyor"

Toplam 27 parçadan oluşan 3 bölümlük bir albüm çıkardım: Bölüm 1 Metamorphosis ve Voodoo Hoodoo Records’tan yayınlanan Bölüm 2 Mutation ve Bölüm 3 Transformation.

2009 için yaklaşan iki yeni EP’im var. Biri Triplag Music’ten diğeri de Creative Jungle Records’tan yayınlanacak. Ghost Stalker, Triplag Music’ten zaten çıktı. Gods of Death de yakında çıkacak. Kararlılık, her zaman yeni sesler ve anlamlar arayışında olmak, çalışmalarımın bir sonucu olarak görebileceğiniz müzik prodüktörlüğü anlayışımın büyük bölümünü oluşturan kilit noktalarıdır. Üretimimde her zaman underground ruhu korumak benim imzamdır.

“Stüdyoda olmak benim için bir kaçış”

Psy-trance’ın hayatında ne gibi etkileri oldu? Neleri değiştirdi sende?

Beni hayatta ve enerjik tutuyor. Dünyaya olan tüm kötü ve korkunç şeylerden beni uzaklaştırıyor. Bu yüzden stüdyoda olmak benim için bir kaçış gibi.

DigitalX: "Psy-trance beni hayatta ve enerjik tutuyor"

2019 için başka yeni haberler var mı?

Şu an 4 albüm üzerine çalışıyorum. Haber ve güncellemeler için Facebok veya Instagram sayfalarımdan takip edebilirsiniz.

“Karia’da çalmaktan çok mutluyum”

Türkiye’de düzenlenen Karia Psytrance Gathering etkinliğindeki headliner’lardansın. Daha önce İstanbul’daki bir indoor etkinliğinde dinlemiştim seni. Gayet keyifli bir performansın vardı. Bu sefer katılımcıları neler bekliyor?

Güzel sözlerin için teşekkür ederim. Evet, Karia Psytrance Gathering’de çalmaktan çok mutluyum. Festival live performansları benim favorilerim, böylece yayınlanmamış yeni müziklerimi çalıp, insanlar dans pistinde yardırabiliyor.

DigitalX: "Psy-trance beni hayatta ve enerjik tutuyor"

2019 yılında seni nerelerde dinleyebileceğiz?

16 Şubat’ta Karia’nın İzmir Teaser etkinliğinde, ardından Mart’ta Hollanda’da ve Nisan’da yine Türkiye’deki Karia Gathering etkinlikleri var. Birçok yeni gig’de geliyor. İnsanlar yeni gelişmeleri sosyal medyadan takip edebiliyorlar. Bandcamp ve SoundCloud’da yeni bir müzik yayınladıktan sonra sosyal medyada da paylaşıyorum.

Sosyal medya adreslerin nedir?

Bu linklerde beni bulabilirler:
facebook.com/pg/DigitalX.DarkPsy
digitalx.bandcamp.com
instagram.com/alex.digitalx
soundcloud.com/digitalx

Çok teşekkür ederim, dans pistinde görüşmek üzere!