Bir ada kadar büyüklüğünde plastik kirliliği ile her gün yüzleştiğinizi hayal edin. İşte bu Rajeesh’in hayatı! Rajeesh, yapay çöp ada Thilafushi’nin bir sakini ve buranın yöneticisi. 

Rajeesh, yapay çöp ada Thilafushi’nin bir sakini ve buranın yöneticisi. Maldivler’de bulunan bu adaya her gün 300 400 ton çöp atılıyor. Ülkenin tek çöp toplama alanında Rajeesh, çöplerin bir kısmını yakıyor fakat bu onun sağlığına kötü etki ediyor.

Macera filmleri yapımcısı ve realite şov yıldızı Alison Teal, Rajeesh ile yanmadan ortaya çıkan dumanı soluması ve sonucunda karşılaştığı sağlık problemleri hakkında konuştu. Teal, Maldivler’de gördüğü plastik kirliliğe ışık tutmak istiyor.

Teal’in açıklamasına göre, Maldivler dünyanın en alçak ülkesi ve bu yüzden okyanus akımları yoluyla dünyanın plastik kirliliğini kolayca toplayabiliyor.

Sürekli bu kirlilik içinde yaşamak… Sürekli!

Huffinton Post’a yaptığı açıklamaya göre, “Bu Maldivler’in sorunu değil, bu küresel bir sorun. Umuyorum ki film aracılığıyla; insanlar, plastiğin doğrudan dünyamıza etkisini görebilecekler. Plastik ayak izimizi azaltmak için bana katılın” diyor.

Aynı zamanda Teal, Maldivler’de görülen plastik şişe ve enkaz yığınlarının işe yarar ürünlere dönüştürülebileceğini de ekledi. Giydiği pembe bikinin geri dönüşümlü plastikten yapıldığını da örnek gösterdi.

Teal, son yıllarını dünyayı gezerek ve bununla alakalı filmler yaparak harcıyor; internet sitesinden ücretsiz olarak bu filmleri inceleyebilirsiniz. Her bir bölümde önemli bir çevre veya toplum sorununu ele alarak, eğlenceli bir şekilde işliyor.

İnternet sitesi: alisonsadventures.com