Türkiye’nin ilk dijital iklim grevi, iklim krizine karşı bir araya gelen ve iklim krizine önem veren çocukların, gençlerin ve iklim aktivistlerinin oluşturduğu Sıfır Gelecek tarafından 3 Nisan’da gerçekleşecek. Beşincisi gerçekleşecek olan grev, Yeni Koronavirüs sebebiyle sokaklardan dijital ortamlara taşınıyor.

Greta Thunberg’in kurucusu olduğu Gelecek için Cumalar (Fridays for Future), tüm dünyaya çağrı yaparak iklim krizi için harekete geçilmesini belirtti. Bu çağrıya kulak veren Türkiye’deki iklim aktivistleri, tüm dünyayla eş zamanlı olarak evlerinden dijital iklim grevine katılacak. 

Sayılarınızı düşük, ruhlarınızı yüksek tutun” açıklamasında bulunan Greta Thunberg, dijital greve katılmak isteyen öğrencilerin #ClimateStrikeOnline etiketi ile paylaşım yaparak iklim hareketine katılabileceklerini belirterek; “Bir krizi, kriz olarak ele almadan çözemeyiz. Uzmanların ve bilimin arkasında birleşmeliyiz. Bu elbette tüm krizler için geçerli. Şimdi, uzmanlar bizi koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için halka açık toplantılardan kaçınmaya çağırıyorlar. Ben şahsen uzmanların dediği gibi yapmamızı tavsiye ederim” dedi.

Türkiye’nin ilk dijital iklim grevi 3 Nisan’da
Greta Thunberg, Gelecek için Cumalar (Fridays for Future) grevinde

#BuEvdeİklimGreviVar etiketiyle kampanya destelenecek

Türkiye’nin ilk dijital iklim grevi, 3 Nisan Cuma günü dijital ortamdan, bütün iklim için savaşanları çağırıyor. Saat 16:00’da başlayacak. Başlangıçta basın açıklaması ve konuşmalar yapılacak, saat 17:00’da aktivistler pankartlarıyla çevrimiçi olarak katılımcılarla buluşacak ve soruları cevaplandıracak. 

Türkiye’nin ilk dijital iklim grevi 3 Nisan’da

Greve destek vermek için #BuEvdeİklimGreviVar, #DijitalİklimGrevi ve #SıfırGelecek etiketleri ile birlikte paylaşım yapılabilinecek. Saatler 22:00’ı gösterdiğinde ise gün boyu yapılan etiketlerle gündem kampanyası oluşturulması planlanıyor.

Bazı sanatçılar da Dijital İklim Grevi’ne mini konserler vererek sosyal medya çalışmasına destek olacaklar.

“Yapılacak şey, bilime kulak vermek”

Tüm dünya Yeni Koronavirüs ile mücadele ederken; iklim aktivistleri, iklim krizi konusunda da virüse olunduğu kadar hassas olunması gerektiğini vurguluyor. Bilimin, virüs krizinden sonra tüm dünyanın iklim kriziyle yeniden uğraşması gerektiğini belirten Sıfır Gelecek, dijital iklim grevine katılım için çağrı yaparak; “Tüm dünyada kendi sağlığımız için ve birlikte yaşadığımız insanlara duyduğumuz sorumluluktan dolayı daha dikkatli olmamız gereken bir süreç yaşıyoruz. Her toplumsal felaket gibi bu felaketin de bize öğrettiği bir şey var. O da yaşamın ne kadar kıymetli ve vazgeçilemez olduğu. 

Bu durumda yapılabilecek şeyler ise bilime kulak vermek, durumun ciddiyetini kabul etmek, önlemlerimizi artırmak ve dayanışma ortamlarını güçlendirmek. Gözümüzü kırpmadan yaşamlarımızı emanet ettiğimiz bilim, başka bir krizin yakın bir gelecekte bizi beklediğini söylüyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin ilk dijital iklim grevi 3 Nisan’da
20 Eylül 3. Küresel İklim Grevi, İstanbul.

“Çocuklarımıza ve geleceğimize sorumluluğumuz”

Salgın hastalıklar için harekete geçildiği gibi iklim krizi için de acil eyleme geçilmesi gerektiğini vurgulayan Sıfır Gelecek; “Bu hem kendimize, hem çocuklarımıza hem de gezegendeki tüm yaşama karşı bir sorumluluğumuz. 

2019 bir yandan sıcaklık rekorlarının kırıldığı ve iklim felaketlerinin katlanarak arttığı, yangınların Amazonları ve Avustralya’yı esir aldığı bir yandan da buna tepkilerini gösteren gençlerin ve yetişkinlerin sokakları doldurduğu bir iklim yılı oldu” açıklamasını yaptı.

2020 yılının ilk büyük iklim grevine bir kez daha çocukların ve gençlerin çağrısıyla çıktıklarını belirten Sıfır Gelecek; “Bu grev ile kriz zamanlarında da birlikte olabileceğimizi göstermek istiyoruz. Bu yüzden 3 Nisan’da gerçekleşecek Beşinci Küresel İklim Grevi’ni sokaklardan dijital ortama taşıyoruz. 

Tek başımızayız ama birlikteyiz. Hep birlikte Türkiye’nin ilk Dijital İklim Grevi’nde buluşacağız. Seni de bunun bir parçası olmaya ve 3 Nisan Cuma günü #BuEvdeİklimGreviVar demeye çağırıyoruz” diye konuşarak, her kesimden insanı bu greve çağırıyor.

Sıfır Gelecek nedir?

İklim krizi ile mücadele için kurulan Sıfır Gelecek kampanyası, “Ya sıfır karbon gelecek ya sıfır gelecek” mottosuyla yola çıktı. Kampanyanın içerisinde birçok iklim ve ekoloji örgütü, hak örgütü ve meslek grupları yer almaktadır. Kampanya, daha önce de iklim krizi için okul grevine çıkan Gelecek için Cumalar (Fridays of Future) Türkiye ayağını organize etti. Sıfır Gelecek; fosil yakıtlara dayalı yüksek karbon ekonomisinin adil geçiş yoluyla doğaya zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarına kaydırılması, doğa dostu tarıma geçilmesi, kentsel planlamanın canlı yaşamını öne alacak şekilde kurgulanması, ormansızlaşmanın durdurulmasını talep ediyor. 

2019’un iklim krizi için çok sıcak geçmesi, karbon salınımlarının üst düzeylere çıkması; 2020 yılına felaketlerle başlamamıza neden oldu. İklim krizine de Koronavirüs kadar dikkat edilmesi gerektiğini belirten bilime kulak vermemiz gerekiyor. Zira salgın bittiğinde doğayla baş başa kalacağız ve dikkat etmezsek daha büyük felaketlerle başa çıkmak zorunda kalacağız. 

Kaynak: Sıfır Gelecek, Yeşil Gazete