Forbes’in 25 Şubatlı “NASA Says Earth Is Greener Today Than 20 Years Ago Thanks To China, India” yazısı biraz dikkat çekiciydi. Gezegenimiz gerçekten de, 20 yıl öncesine kadar daha mı yeşil? Peki, bu noktada Çin ve Hindistan nasıl bir rol üstleniyor?

NASA, gezegenimizin bugün 20 yıl öncesine göre daha yeşil bir yere dönüştüğünü ve bu değişimde, Çin ve Hindistan’ın parmağının olduğunu söylüyor. Evet, Çin ve Hindistan’ın toprak, su ve ekonomik kazanç kaynaklarının aşırı sömürülmüş olmasına rağmen; bu ülkeler son 20 yılda gezegenin en büyük yeşilleşmesinden de sorumlular. Dünyanın en kalabalık bu iki ülkesi, iddialı ağaç dikme programlarını uygulamaya koydu, aynı zamanda uygulamalarını ve teknolojilerini tarıma göre arttırdı.

Dünya rekoru Hindistan’da

Hindistan, ağaç dikiminde dünya rekorunu elinde bulunduruyor. 800 bin Hindistanlı sadece 24 saatte 50 milyon ağaç dikti.

NASA tarafından bulunan ve Nature Sustainability dergisinde yayınlanan son bulgu, 1990’ların ortasından günümüze kadar olan uydu verilerinin yüksek çözünürlüklü görüntülerini kullanarak karşılaştırdı. Başlangıçta, araştırmacılar gezegenin etrafında yeşillenmeye neden olan önemli bu artışa neyin sebep olduğundan emin değildi. Gezegenin ısınmasının, karbondioksidin artmasının veya daha nemli bir iklimin daha fazla bitkinin büyümesine neden olup olmadığı belli değildi.

NASA, Çin ve Hindistan'a neden teşekkür ediyor?
Gördüğünüz gibi hem Çin hem de Hindistan önemli yeşilliğe sahip.

Sebep neydi?

Uydu görüntülerinin daha ayrıntılı araştırılmasının ardından, araştırmacılar yeşillenmenin Çin ve Hindistan’da orantısız bir şekilde olduğunu buldular. Eğer yeşillenme öncelikle iklim değişikliğinden ve gezegenin ısınmasından kaynaklanan bir cevapsa, bitki örtüsünün artması ülke sınırlarıyla sınırlı olmamalıdır. Ek olarak, daha yüksek enlem bölgeleri daha düşük enlemlerden daha hızlı yeşillenmelidir.

Amerika Birleşik Devletleri, bitki örtüsünde 10 yıldaki toplam değişimde 7’inci sırada yer almaktadır. Tabii ki aşağıdaki tablo her ülkenin başladığı yeri gizleyebilir. Örneğin, ormanlarını ve bitki örtüsünü büyük oranda koruyan bir ülke, bitki örtüsünü arttırmak için çok az alana sahipken, ormansızlaşmaya bir hayli bağlı olan bir ülkenin yeşillenmesi için ise daha fazla alan sahip olacak.

NASA, Çin ve Hindistan'a neden teşekkür ediyor?

Zararın neresinden dönersen kâr

NASA, zaman içinde Dünya’nın küresel bitki örtüsünün ayrıntılı bir görüntüsünü almak için Orta Çözünürlüklü Görüntüleme Spektroradiometresi (MODIS) kullandı.

Hem Çin hem de Hindistan, 1970’lerde ve 80’lerde büyük ölçekli ormansızlaşma aşamalarından geçerek kentsel gelişim, tarım ve ziraat için eski ormanlarını temizledi. Bununla birlikte, odak, 90’lı yıllarda hava ve toprak kirliliğinin azaltılması ve iklim değişikliyle mücadeleye kaydırılmasıyla iki ülke toplam arazi kullanımlarında muazzam değişiklikler yaptı.

Bir iki gündür ülkemizdeki korkunç yangın haberlerinden sonra bu ülkelerden örnek almamız gereken ağaçlandırma adımları olabilir. Bakalım, Çin ve Hindistan’ın azimli ağaçlandırma çalışmaları, dünyanın yeşili yok etme hızı ile aynı oranda gidebilecek mi? Umuyorum diğer ülkelere de örnek olur.