Yeni Zelanda 1 milyar tane ağaç dikmek planının sonuna yaklaşıyor. Hükûmet projeye 240 milyon dolar daha tahsis ederek toplam bütçesini 485 milyon dolara çıkardı.

Program onaylanırsa ülkenin iklim değişikliğini azaltma çabaları arasında önemli bir rol oynayacak. Yeni Zelanda, 2050 yılına kadar sıfır emisyon hedefi oluşturmayı düşünüyor.

Ormancılık Bakanı Shane Jones’un Stuff‘a verdiği demece göre; “Emisyon Ticaret Planı’nın (ET) doğru şekilde yapılması, önümüzdeki 10 yıl içinde 340 milyon ağaç dikilmesini sağlayabilir.”

Ağaçlar atmosferden sera gazı emisyonlarını çekerek iklim değişikliğiyle mücadele eder. Sel ve fırtına gibi iklim değişikliğinin bazı aşırı sonuçlarından hepimizi korumaya yardımcı olurlar. Bize ev olurlar. Elbette faydaları saymakla bitmez.

Jones aynı zamanda ağaçların bozulmuş ortamlarını iyileştireceğini, yaban hayatın gelişmesine yardımcı olacağını ve yaklaşın bin iş sağlayacağını da ekledi.

Tabii bu planı eleştirenler de mevcut. Hükûmeti, fonların nereden geldiği konusunda ihtiyatlı davranmakla suçluyorlar.

Hükûmetin ağaç dikme planı yine de geniş bir kitleden destek alıyor. Toprak sahiplerine mülklerinde ağaç dikmeleri için hibe sağlayacak kamu-özel ortaklıkları düşünüyor.

Daha fazla oku: Ağaç diken drone’lar ormanların kurtarılmasına yardım edebilir

Etiyopya bir günde 350 milyondan fazla ağaç dikerek rekor kırdı.

Ağaç dikmek konusunda çalışmalar yapan sadece Yen Zelanda değil. Biliyorsunuz geçen sene Etiyopya bir günde 350 milyondan fazla ağaç dikerek rekor kırmıştı.

Pakistan’da yeni seçilen Başbakan İmran Khan, 10 milyar tane ağaç dikmek planını açıkladı. Hindistan da benzer şekilde iddialı projelere destek verdi.

Ağaçların gezegenimiz için önemini tartışmaya gerek yok. Hepimiz çok biliyoruz. Hükûmetlerin bu çabaları takdir edilmeli ve umuyorum sadece bir gösteriş yarışı değildir. Şunu da unutmamak gerekir ki bu çabalar iklim değişikliği ile mücadelede ne yazık ki yine de yetersiz kalacaktır. Ülkeler ve büyük şirketler sera gazı emisyonlarını azaltma konusunda büyük adımlar atmaları gerekiyor. Bu tüm çabalar bir arada yürütülmeli.

Kaynak: Global Citizen
Başlık Fotoğrafı: Zoe Jamieson/Unsplash

Daha fazla oku: Çocukların açık havada oynaması, ağaçlara tırmanması ve toprağa dokunması onları güçlendiriyor!

Sizler tarafından desteklenmek, kaliteli içerikler üretebilmemiz için bizlere daha büyük olanaklar tanıyor. Lütfen bizi destekleyin!