Yoganın sempatik ismi Harun Kohen, bu sene Sacred Aeon Festivali’nde hepimizi şifalayacak. Healing area’daki birçok güzel isimden birisi; hepimiz heyecanla atölyelerini bekliyoruz. Festival öncesi ise biraz kendisini tanımak istedik.

Harun, biraz kendinden bahseder misin?

Selam herkese, 1990 yılında İstanbul’da doğdum. Çocukluğumun birçoğu, yaz aylarında Büyükada’da, diğer aylarında da İstanbul’da geçti. Yahudi kökenli bir ailenin iki çocuğundan ufak olanıyım. İlkokul ve ortaokulu Işık Okulları’nda okudum, daha sonra liseyi Koç Lisesi’nde tamamladım. İstanbul Teknik Üniversite’sinde de İç Mimarlık Bölüm’ünü kazandım ve başarıyla mezun oldum.

Ne kadar süredir yoga hayatının bir parçası? Yoga ile tanışman nasıl gerçekleşti?

Yogayla tanışmam lisedeyken felsefe hocam aracılığıyla oldu. Bir ders kitabında yoganın bahsi geçiyordu ve benim ilgimi çekmişti, hocayla olan bir diyaloğum sonrası, hoca “Bana biraz bakın bir şeyler göster” demişti. Ben de internette bulduğum bir seriyi derste göstermiştim. Tabii daha sonrasında uzun bir süre yogayla pek ilgim olmadı. Yaklaşık 6 sene önce çıktığım bir yolculukta, çok şans eseri, plansız bir biçimde, bir anda kendimizi bir yoga etkinliğinde bulduk. Burada ilk kez yogayı pratik ettim.

Çok iyi hatırlıyorum, çok gergin bir dönemimdeydim ve bu etkinliğin gerçekleştiği gün dolunay gecesiydi. Çok güzel bir adadaydık ve herkes çok güzeldi, fakat tüm o güzelliklere rağmen bedenim ve zihnimdeki gerginlik çok fazla yüzeydeydi. Beni kontrolü altına almıştı. Kısa bir bedensel hareketten sonra hemen bu gerginlik erimeye başladı. Tabii ebediyen değil. Hemen sonraki gün yine geri geldi. Fakat o an şunu anladım, en azından elimde birkaç teknik olursa, bu gibi durumlar ile nasıl başa çıkabileceğimi bilebilirim. Bu, bana hayat boyu yardımcı olur ve her seferinde benzer durumlar karşıma geldiğinde daha güçlü hissederim. Aslında bu şekilde tanışmış oldum yogayla. Tabii bilmiyordum o zaman bundan sonrasındaki yolculuğumun dümenini belirleyen bir deneyim olduğunu.

Harun Kohen: “Türkiye’deki programlar daha kapsamlı ve güncel”

Yoga ile ilgili eğitimleri nerelerde aldın?

Yogayla ilgili uzmanlıklarımın birçoğunu Türkiye’de, küçük bir kısmını da Hindistan’da aldım. Ruhunuzu besleyen, size yol gösteren birini bulduktan sonra nerede aldığınız çok da önemli değil. Gerçekten Türkiye’deki Yoga Uzmanlık Programları, Hindistan’daki birçok programa göre çok daha kapsayıcı ve daha güncel. Yoga Uzmanı olabilmek için ilk olarak disiplinli bir yoga pratiğinizin olması gerekiyor. Bu bitmek bilmeyecek bir yol, hani çantanı aldın gidiyorsun, sürekli yoluna bir şeyler çıkıyor, sen yine mesafeni koruyup, gitmen gereken yöne doğru ilerlemeye devam ediyorsun. Onun gibi bir şey biraz. İkinci olarak da 200 Saatlik Temel Yoga Uzmanlık Programı tamamlamak gerekiyor. Daha sonrasında üzerine ekleyeceğiniz şeyler size kalmış. Daha çok hava elementi insanı olduğum için ilgim, her dönemde daha farklı alanlara yöneldi. Yoga da o kadar kapsayıcı ve o kadar geniş bir kaynak ki sizin her yaşadığınız dönemde sunacak bir şeyi var. Mindfulness, Tramva, Terapötik Yoga, Yin Yoga gibi farklı uzmanlıklar ile yolculuğum devam etti.

Yogaya başladıktan sonra hayatında ve kendi iç dünyanda ne gibi değişimler gözlemledin?

Yoga benim için keyifli bir keşif aracı. Hayatımın farklı evrelerinde, farklı benler içinde tekrar kendimi fark etmemi sağlayan harika bir pratik. Ne evreler geçti ama hayatımdan eksilmeyen tek şey yoga oldu. Tabii ki o da çeşitlendi, bilgim derinleşti, pratiğim derinleşti, dallandı budaklandı fakat bugüne kadar düzenli devam ettirebildiğim tek şey belki de yoga oldu.

Değişim bana çok iddialı bir kelime gibi geliyor. Değişim yavaş gerçekleşen uzun bir süreç, en azından benim için. Anladığım kadarıyla, sistemimizin içine her farkında olduğumuz ya da olmadığımız, bize ya da başka etkenler kaynaklı karakterimizi oluşturan nitelikler, o denli karmaşık bir biçimde entegre oluyor ki sistemimize, gerçekten uzun bir yol, değişim. Yoga değişimden fazla, kendimde olanı fark etmemi sağlayan harika bir araç. Her dönemimde, her yaşadığım deneyimde bir sığınak ama aynı zamanda yol göstergesi.

“Ne demek bedenimde değilim?”

Başlarda fiziksel bir pratikti benim için. Uzun zaman sadece rahatlamamı, zihnimin dalgalanması dinginleştiren bir sürü hareketten oluşmaktan başka bir şey değildi. Sadece bu bedensel hareketler, bir şekilde zihinsel sakinliğime de yardımcı oluyordu. Birazcık daha pratikle çok fazla bedenimde olmadığımı fark ettim. Ne demek bedenimde değilim? Belki bunu anlatmak uzun ama kısaca bedenimde olup biteni çok fazla hissedemiyordum değilim. Bunun bir sürü sebebi var ama bir korunma mekanizması gibi düşünebilirsiniz.

Bedenimin parçalarının birbiriyle olan ilişkisi, nasıl hareketlendiği, uzayda/boşlukta nasıl konumlandığını ve nerede konumlandığını çok iyi algılayamıyordum. Hatta sık sık, dengemi kaybedip düştüğüm, etrafımdaki objeleri fark edemeyip, çarpıp kendime zarar verebildiğim oluyordu. Zamanla bedenime gelmeye başladım, avucumun nerede konumlandığını, omzuma göre ilişkisini, aralarında bulunan fiziksel mesafeyi, hatta belli bir aralıkta etrafındaki objelere olan mesafesini, tenimin üzerinde yarattıkları farklı hisleri derken bambaşka bir kapı açıldı. İçeride neler olup bitiyor, içerideki rüzgâr nasıl esiyor, içimin rengi bugün ne renk, bunları algılamaya başladım. Sonra tabii bir sürü çalışma yogayı destekleyecek derken dünyamda baya bir şey değişmiş oldu.

Kendini fark etmeye başlamak ve olanı, yargısız, şefkatle açık bir kabullenme haliyle fark etmek ve bu her günlük bitmeyecek bir çalışma belki de. Olanı fark etmek ve kabullenmek şunun için bir kapı, eğer kendimde var ise beğenmediğim bir nitelik, bunu oluşturan etkenler neler, ne zaman ve nasıl açığa çıkıyorlar, bir yeri var mı, kişilerle bağlantılı mı.

Nerelerde dersler veriyorsun?

Yogaşala İstanbul & Githa Yoga Studio’da seanslar veriyorum. Bunlar haftalık grup seansları, Yin Yoga, Yin&Yang Yoga, Hatha, Vinyasa gibi farklı stillerde başlangıç ve ileri seviye seansları veriyorum. Bunun dışında bazı şirketlere kurumsal yoga veriyorum, bunlar öğlen araları veya iş başlamadan evvel ya da iş çıkışında, belirlenmiş bir gruba özel seanslar oluyor. Ve tabii birebir çalıştığım öğrencilerim var, daha bireysel özel bir çalışma bunları da kendi ortağı olduğum Githa Yoga Studio’da veriyorum.

“Sacred Aeon için çok heyecanlıyım”

Duyduk ki Sacred Aeon Festival’i boyunca healing area’da yoga atölyelerin olacakmış. Katılımcıları neler bekliyor?

Bu festival için özellikle çok heyecanlıyım. Ekip arkadaşlarım Itır Darbaz, kendisi de yoga uzmanı ve kendini sürekli güncelleyen ve çalışmalarına güvendiğim biri. Gülşah Şirin de çok güzel ariel çalışmalar gerçekleştiriyor, uzun zamandır bir araya gelmek istiyoruz, bu festival de vesile olmuş oldu. Diğer festivallerdeki healing area’lardan farklı olarak, güzel bir alan kuruyoruz bu sefer. Programda dans, dinamik meditasyon, nefes çalışmaları, mindfulness çalışmaları, partner yoga, yin & yang yoga, ariel gibi birçok farklı çalışmalar mevcut olacak, programı da eylül başında duyuruyor olacağız. Ekip çok güzel, ben de çok heyecanlıyım. Katılımcıları çok güzel deneyimler bekliyor. Gerçekten bu alanlar çok önemli. Bizim gölge tarafımızı daha iyi tanımamıza yardımcı oluyor. Gerçekten birçok insan psy festivallerde healing area’ya katılıp, daha sonra yogaya başlayabiliyor. Gerçekten hayatların çok iyi geldiğini gördüm, bu o yüzden çok heyecanlıyım.

Peki, farklı projelerin var mı?

Şu an İstanbul Gümüşsuyu’nda yaklaşık bir seneye yakındır Githa Yoga Studio’ya yardım ediyorum. Stüdyoyla ilgili diğer ortaklarım çok güzel projelerimiz var, onları yakında duyuracağım zaten.

Şu an en yakında 3 etkinlik var:
İlki Yoga Uzmanları için, önleyici ve şifalandırı bir yoga uzmanlık programı. 30 Saatlik Yogaya Terapötik Yaklaşımlar Programı. Uzun zamandır sahip olduğum deneyimleri çok güzel aktaracağım bir program olacak. Bu 4-5-11-12 Ağustos’da Githa Yoga Studio’da. Bu çalışma Yoga Uzmanlık Programını tamamlamış uzman ya da uzman adaylarına açık.

İkincisi, Yoga Uzmanlık Programı Yolunda, Özde Çolakoğlu ile hazırladığım çok güzel kısa bir program. Toplam da 30 saatlik bu programda yoga uzmanı olmak istemeyen, fakat kendi pratiğini derinleştirmek isteyen, biraz yoga felsefesi, yoga tarihi, ve yoga asanaları üzerine çalışacağımız bir çalışma olacak. Ya da yoga uzmanı olmak isteyenler için 200 saatlik program öncesinde bir hazırlık programı olarak düşünebilirsiniz. Çok değerli paylaşımlar olacak, bu paylaşımları disiplinli bir biçimde pratiğinize ekleyip, daha emin adımlarla yoga uzmanı olabilirsiniz. Bu Program Eylül sonunda başlıyor.

Üçüncüsü, mart ayında göz bebeğim Goa- Hindistan’a gerçekleştireceğimiz Yoga- Dans- Masaj- Ayurveda Seyahati. Githa & Başak Karslıoğlu ile gerçekleştireceğim bu programın detayları yakında. Tam bir Goa havası soluyacağız, tabii ki yanında bol bol şifalanma.

Seni hangi platformlardan takip edebiliriz?
fb.com/harunkohenyoga
ig: @harunkohenyoga
email: harunkohenyoga@gmail.com
web: www.harunkohenyoga.com