Okyanus ve denizlere giden plastik kirliliği hakkında farkındalığı arttırmak için bilinçli insanlar hem tüketicileri hem de işletmeleri sürdürülebilir bir yaşam biçimini benimsemeye teşvik ediyor. Moskova merkezli MADS reklam okulundan beş öğrenci IKEA oyuncakları ile bir reklam kampanyası oluşturmaya karar verdi.

Beş reklam öğrencisi, plastik ile sarmalanmış IKEA peluş oyuncaklarını tasvir ederek plastik kirliliği hakkında farkındalık yaratan güçlü bir reklam hazırladı. İçerik yaratıcıları kampanyaya “Plastic Surgery” (Plastik Cerrahi) adını verdiler. Milyonlarca hayvanın plastikle dolu doğal yaşam alanlarında karşılaştığı gerçekliği proje ile yansıtmayı hedefliyorlar. Reklam resmi olarak IKEA ile ilişkili olmasa da plastik kirliliği ile mücadelenin önemi hakkında güçlü mesajlar gönderiyor: Plastik kirliliği gezegenimizi öldürüyor!

IKEA oyuncakları plastik kirlilği hakkında güçlü mesajlar veren bir kampanyaya dönüştü

IKEA resmi olarak neler yapıyor?

Peki, IKEA şirket olarak sürdürülebilirlik adına neler yapıyor? 2020’inin başında şirket, tek kullanımlık plastiği, ev mobilyaları yelpazesinden ve restoranlarından kaldırdı. Bu on yılın sonunda da tamamen dairesel bir iş olmayı planlıyor. Bu karar, People & Planet Positive isimli sürdürülebilirlik stratejisinin bir parçası olarak 2012 yılında alınmıştı. Üç ana odak alanını, ana hatlarıyla yapmayı planlıyor: sağlıklı ve sürdürülebilir yaşam, dairesel ve iklim pozitif, adil ve eşit.

Sağlıklı ve sürdürülebilir bir yaşamı teşvik etme planlarının bir parçası olarak IKEA, tüm ürünlerini yeniden kullanılmak, onarılmak, yeniden satılmak ve geri dönüştürülmek üzere tasarlamayı taahhüt eder. Önümüzdeki on yılda, IKEA’nın tüm ev döşemesi ürün yelpazesi yenilenebilir veya geri dönüştürülmüş malzemeye dayalı olacak.

Dairesel olmak için IKEA, temiz ve yenilenebilir enerji ile çalışmaya başlamayı planlıyor. Şirket, fosil malzemelere ve yakıtlara bağımlılığını sona erdirmeyi hedefliyor.

Aynı zamanda IKEA, işini, daha kapsayıcı bir şekilde çeşitliliğe saygı duyarak ve teşvik ederek, iyi ve anlamlı çalışmaları teşvik ederek, insanların kendileri ve aileleri için iyi bir yaşam sunmalarını sağlamayı planlıyor.

Tüm bu hedeflere 2030 yılına kadar ulaşmak için şirket 200 milyon euro yatırım yaptı.

Inter IKEA Group CEO’su Torbjörn Lööf, “Amacımız IKEA işini büyütürken 2030 yılına kadar IKEA değer zincirinin tamamından daha fazla sera gazı emisyonunu azaltmaktır. Bu hedefe ulaşmak için etki yaratan alanlara yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bu yatırım, tedarik zincirimizde yenilenebilir enerji kullanımına geçişi hızlandıracak ve ağaçlandırma uygulamaları yoluyla karbonu atmosferden uzaklaştıracak” şeklinde açıklama yaptı.

Öğrencilerin IKEA oyuncakları ile hazırladıkları resmi olmayan bu kampanya için ne düşünüyorsunuz?

Kaynak: Bored Panda

Daha fazla oku: Bebek deniz kamplumbağasının karnında 104 adet plastik bulundu