Peru, ülkemizden yaklaşık 13 bin kilometre ve iki mevsim uzakta… Güney Amerika kıtasının batısında yer alan büyük bir sahil ülkesi. Peru’ya gitmek için en az 15 saatlik bir yolculuğu göze almanız gerekiyor.

Amsterdam, Frankfurt, Paris ve Barselona gibi aktarma merkezlerinden birkaç aktarmayla başkent Lima’ya ulaşıyorsunuz. İndiğinizde Türkiye’den 8 saat geride olacaksınız. Bu uzun yolculuk Atlas Okyanusu, Amazonlar ve And Dağlarını aşmak anlamına geliyor. Başkent Lima’nın da yer aldığı ülkenin batı sahili tamamıyla Büyük Okyanus kıyısında yer alıyor. En canlı ve gelişmiş yerler de bu bölgede… Şili’ye kadar uzanan uçsuz bucaksız kumsallarda yer yer turistik tesisler yer alıyor. Ancak halen daha bomboş plajlar var. Bunlardan birisi de Nave Plajı (Playa Nave). 

Chilca Ovni Festival 2019

Bu plaj birkaç yıldır Peru’nun en önemli psy-trance festivallerinden birisine ev sahipliği yapıyor: Chilca Ovni Festival. Lima’dan minik, klimasız, kalabalık ve benim gibi 1.90’lık insanlar için oldukça alçak tavanlı dolmuşlarla birkaç aktarma yaparak Nave Plajı’na ulaşabilirsiniz. Yaklaşık iki saatlik bu yolculuktan sonra önce Chilca kasabasına varıyorsunuz. Bu minik kasabada kolonyal dönemden kalan bir katedral karşılıyor sizi. Plaza Mayor de Chilca’da bir bankta oturup, etraftaki insanların size doğru meraklı bakışlarını, sıcaktan yanmış garip köpecikleri, vızır vızır geçen mototaksileri, dev gibi muzların, ananasların ve birçok tropikal meyvenin satıldığı tezgahları izlerken evden ne kadar uzakta olduğunuzu düşünüyorsunuz. Aslında burası küçük bir turistik kasaba… Chilca’ya girerken gözünüze çarpan birkaç tabela turizmle ilgili fikirler veriyor: Turismo tropical, turismo ufologico… 

İlkini zaten okyanus kıyısında yaptığınız yürüşle anlıyorsunuz. Aldığınız nefes, kocaman kaktüsler, siyah ve devasa kayalıklar, tsunamiyle kıyıya vurmuş, sıcaktan sadece kemikleri ve kapkalın derisi kalmış zavallı koca köpekbalığı ve onun son kalıntılarını yemek için fotoğraf çekimimin bitmesini bekleyen akbabalar; sayısız tropik kuşun daha önceden tanık olmadığınız ilginç sesleri, incecik kumlarıyla uçsuz bucaksız bir kumsal…

İkincisi ise hayli ilginç. Festivale de adını veren UFO’lar için Chilca bir durak noktası. Yerli halk da festivali yapan Trilobite Music ve Ovni Festival aileleri de bu bölgenin UFO’lar için önemli bir nokta olduğunu düşünüyor. Buradaki kumsallara UFO’ları çağırmak için bir takım özel şekiller çizerek kendilerine özgü ritüellerini yapıyorlar. Chilca’nın NASA için bir UFO gözlem bölgesi olduğu söyleniyor. Peru Hava Kuvvetleri de 2013’te UFO araştırmaları için bir ofis kurmuş ve buraya çok sayıda UFO vakası bildirilmiş! Kumsalda geçireceğiniz uzun Chilca gecelerinde yıldızların kutsal bağlantılarını inceliyor, onların sizlere ne kadar yakın olduğunu fark ediyosunuz. Kulağınızı okşayan pentatonik Peru ezgileri, kumsala çizilmiş ilginç dairesel şekiller farklı bir boyuttaki dostları davet etmek için sürdürülen kadim bir geleneğin devam ettiğini gösteriyor. Ne kadar UFO göremeseniz de bu fantastik ortamda nefes aldığınız için kendinizi çok şanslı hissediyorsunuz. 

Festivalin yapıldığı Nave Plajı’na gitmek için Chilca’nın merkezinden mototaksiye binmenizi tavsiye ederim. Eğer yürüyeceğim diyorsanız mutlaka sabah erken saatlerde yola çıkmak gerekiyor. Otostop çekene hiç rastlamadım. Zaten belli bir yerden sonra yol taşlı, tozlu, gürültülü ve sallantılı bir yola dönüşüyor. Plajda ne bir şemsiye var ne de içme suyu… Buraya denize girmeye gelen de yok. Belki de burası UFO araştırmaları için insanlardan korunuyor diye düşünüyorsunuz bu yolculukta. Solunuza baktığınızda 5-6 metre duvarları olan kulelerle dolu bir askeri üs bölgesi şüphelerinizi körüklüyor. Mototaksinin minik koltuğundan doğrulup etrafınıza baktığınızda burada siz ve şoförünüzden başka kimsenin olmadığını görüyorsunuz.

Mototaksi sizi plajın girişinde bırakıyor ve evet alana geldiniz! Şubat ayındayız, saat öğlen 2 ve hava 40 dereceden fazla. Nem bulutları arasından dekor kendini gösteriyor. Hemen hemen bir kilometre yürüyeceksiniz. Ama ne yürüyüş! Kumlar çok ince, ayaklarınız batıp çıkıyor, ilerlemek zor. Çok yükünüz varsa zorlanacaksınız demektir. Ama taşıyabileceğiniz kadar içme suyu alın çünkü alanda su yok! Bu zorlu yürüyüş her şeye rağmen çok güzel; dalgaların gürültüsü binlerce kuşun sesine karışıyor. Gürültü diyorum çünkü dalgalar gerçekten çok büyük ve gürültülü! 

Dance floor’a vardığımda açılış töreni yapılıyordu. Daire şeklinde oturan grubun içinden yerel kıyafetleriyle şamanlar seçiliyordu. Çekik gözlü, esmer tenli bu insanlar binlerce yıllık İnka mirasının son halkalarıydı. Muhtemelen eski İnka dilinden kelimeler taşıyan büyülü sözlerini söylüyorlardı, anlamaya çalışmak boşuna. Etraftan yayılan tütsü kokuları burnunuzu okşarken güneşin batışını izliyorsunuz ve geceye olan merakınız sizi heyecanlandırıyor. 

Festivalden daha çok ritüel havasında geçen bu etkinlikte tek bir sahne vardı. Tanıtım çok iyi yapılmış ve sürekli güncel tutulmuştu. Toplam 24 DJ ile 4 gün süren bu etkinlikte DJ’lerin çoğu Peru’dandı. En uzaktan gelen bendim (PsyNoisy). Gitmeden önce tanıtım bile yapmışlar: “Se vienen los jóvenes Turcos para el.” (Genç Türkler geliyor) Ekip beni çok iyi ağırladı. Festival boyunca ilgilerini eksik etmediler. Bu festival Peru’daki psy gruplarla kaynaşmak için en doğru fırsattı. Ekip Peru’daki en eski ve en deneyimli ekipti. Ayrıca şu açıdan şanslıydım ki ekipteki DJ ve prodüktörlerin hepsi Güney Amerika’daki festivallerin headliner’larıydı ve gerçekten müzikleri çok kaliteliydi. Tarzlara gelince Chilca Ovni Festival sakinleri progressive pek sevmiyor. Twilight ise özellikle ekibin favorisi. Benim de twilight çalmak istemem hoşlarına gitti ve bana iki set verdiler. Kapkaranlık bir kumsalda çalmak çok ilginç bir deneyimdi. Işık ve görsele gelecek olursak belli ki elektrik problemi nedeniyle çok fazla bir şey hazırlayamamışlardı. Ancak bu da ayrı bir hava katıyor, kendinizi ay ışığının kılavuzluğuna bırakıyorsunuz. 

Chilca Ovni Festival 2019 deneyimleri - psynoisy -

Sabahları serin hava yüzünüze vururken okyanus kenarında turlamak, healing etkinliklerine katılmak, İngilizce bilen birkaç kişiyle müzik, din ve psy kültür konuları üzerine konuşmak saate uzun süre bakmamanızı sağlıyor. Akşamüstü eşsiz günbatımı manzarasında kendinizi ritmin ellerine bırakıp geceye varıyorsunuz. 

Yabancılık hissetmiyorsunuz. Çok uzaktasınız ama kalbiniz oradakilerle bir. Festival biterken pek fazla kalabalık olmayan katılımcılar ve ekiple vedalaşıp yola koyuluyorsunuz. Senin için Bay Victor’u çağırmışlar bile. Eski mototaksisiyle Victor gelip sizi alıyor. Bu inanılmaz kumsaldan gelecek sene yapılacak festivallerde görüşmek üzere ayrılıyorsunuz.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgi Facebook linkinde yer alıyor. Chilca OVNI Festival 2019 Tercera Edición / 7-10th February 2019 Playa Nave, Chilca/Lima PERU