Berkeley’de dolandıktan sonra acıktınız ve karnınızı doyurmak için Karma Kitchen restoranına girdiniz. Her şey bittikten sonra doğal olarak hesabı istediniz. O da ne?! Hesap kağıdı üzerinde sadece sıfır (0) yazıyor!

Nasıl yani diye düşünürken farkında olmadan çok güzel bir oluşumun içinde olduğunuzu öğreniyorsunuz. Yediğiniz yemeğin ardından hiçbir şey ödemenize gerek yok çünkü gönüllü garson ve ahçılar sayesinde çoktan hesap kapanmış oldu.

Karma Mutfağı, ilk olarak Berkeley’de, 31 Mart 2007 tarihinde açıldı. Karma Mutfağı’nın felsefesi takas (Gift Economy) gibi parasız yaşam oluşumlarına dayanıyor. Gönüllülerin pişirdiği yemekler yine gönüllülerin servisi ile gelen müşterilere sevgi ve güler yüz ile sunuluyor. Müşteri tüm olayı hesabı istediğinde anlıyor. Tüm tutar $0.00 yazıyor ve şöyle bir not da eklenmiş oluyor:

“Senden önce gelen biri tarafından yemeğin sana bir hediye. Bu hediye zincirini yaşat, senden sonraki kişinin bu ziyafeti yaşaması için seni buna davet ediyoruz.”

Berkeley, Washington D.C., Chicago, Hayward’ta bulunan Karma Mutfak restoranlarında gönüllü çalışmak isterseniz bu formu doldurmanız yeterli.